V tomto článku si v několika jednoduchých krocích ukážeme, jak si snadno a rychle vytvořit vlastní webové stránky na ONEbit hostingu, aniž byste nutně museli být odborníky na programování. Pokud nepotřebujete specializovaný web ušitý přesně na míru vašim potřebám, začínáte s podnikáním, nebo si prostě jen chcete vytvořit osobní webovou prezentaci, je tento návod určen právě vám.

Pozn. Postup uvedený v tomto článku je přizpůsoben službám ONEbit hostingu a nelze jej aplikovat u jiných poskytovatelů. Pokud máte webhostingové služby u jiného poskytovatele, rádi vám pomůžeme s jejich přesunem k nám. Vše proběhne bez výpadku a služby si navíc můžete po dobu 60 dní bezplatně vyzkoušet.

Co budete potřebovat?

Doména a webhosting

Pokud již obojí u nás máte, pak můžete rovnou pokračovat na další odstavec. V opačném případě není třeba zacházet do složitých technických detailů. Každý web potřebuje svůj datový prostor, ze kterého se bude vašim návštěvníkům načítat. A právě k tomu slouží webhosting. Ať zvolíte jakýkoliv tarif, rozhodně nešlápnete vedle. Pro vaše nové webové stránky to může být např. HOME. Platí, že libovolný tarif si u nás můžete vyzkoušet na 60 dní bezplatně a rozhodnout se tak můžete kdykoliv později. Nebo si s výběrem tarifu nechejte poradit od nás. S webhostingem získáte i prostor pro e-maily, takže můžete mít na vlastní doméně nejen nový web, ale i e-mailové schránky.

TIP: Máte u nás parkovanou doménu? Webhosting pro ni objednáte snadno přímo z administrace služeb. Jak na to se dozvíte v naší nápovědě. 

Dostáváme se k dalšímu důležitému kroku, kterým je volba názvu domény. Ta je součástí objednávky, která vás zároveň informuje, zda-li je vámi vybraná doména volná. Název domény sice již nehraje pro webové vyhledávače tak důležitou roli jako dříve, ale rozhodně je dobré si jej vybrat v souladu se zaměřením webových stránek, podnikáním či názvem firmy. Kromě běžných koncovek jako jsou .CZ, .EU nebo .COM můžete vybírat z obrovské škály dalších – je to jen na vás. Stále však platí, že pro web určený českým návštěvníkům je nejvhodnější doména .CZ, kterou u nás dostanete k většině tarifů zdarma. Pokud už vlastní doménu máte, můžete v objednávce webhostingových služeb objednat převod pod naši správu.

Jdeme na to

Instalace webu

A teď to hlavní – vytvoření samotného webu. Jakmile budete mít zřízen webhostingový účet, obdržíte e-mailem heslo, kterým se přihlásíte do administrace účtu, kde na pár kliknutí připravíte základní instalaci. V našem případě jsme jako ideální systém pro tvorbu webových stránek zvolili WordPress, který nabízí nejširší škálu přizpůsobení ze všech volně dostupných CMS. Ve WordPressu se vyznáme a máme k němu blízko, takže vám můžeme pomoci při dalším nastavení a optimalizaci chodu vašeho webu.

Po pár kliknutích tak máte nachystanou základní instalaci stránky, kterou si lze dále přizpůsobit.

Přízpůsobení vzhledu – výběr šablony

Po základní instalaci se web nachází ve výchozím vzhledovém nastavení, což je sice jako základ dostačující, ale rozhodně s ním nezazáříte. Pro úpravu vzhledu tak poslouží tzv. šablony (anglicky templates), které jsou k dispozici jak v bezplatných tak placených variantách. Placené zpravidla nabízejí více možností nastavení a rozmanitější design (a pro profesionální či rozsáhlý web jsou téměř nutností), pro začátek rozhodně postačí zvolit šablonu bezplatnou. Tvůrci placených (premium) šablon často navíc nabízejí i její bezplatnou variantu. Šablony lze vybírat přímo v administraci webové stránky v sekci Vzhled, pro lepší přehlednost si je můžete seřadit dle popularity či zaměření.

Jakmile si vyberete vhodnou šablonu, můžete ji nainstalovat čistou bez obsahu nebo ji nechat naplnit vzorovým obsahem. Ve druhém případě tak lze lépe vidět co vše šablona umí a jak může váš web vypadat. Vzorový obsah pak jednoduše upravíte dle svých představ.

Možnosti rozšíření – Pluginy

Další možností přizpůsobení jsou pluginy. Stručně řečeno, ať vás napadne takřka jakákoliv funkcionalita, buďte si jistí, že na ni existuje plugin do WordPress. Pluginy si opět můžete seřadit dle oblíbenosti či zaměření. Vybírejte však pečlivě a zaměřte se nejen na uživatelská hodnocení, ale sledujte i to, zda je plugin často aktualizovaný. Nevhodný či zanedbaný plugin totiž může zpomalit vaše webové stránky nebo dokonce ohrozit jejich bezpečnost.

Bez ohledu na zaměření stránek vám doporučujeme 3 základní pluginy, které se vám budou hodit:

Google Analytics plugin
Chcete vědět, co návštěvníky na vašem webu zajímá, a které podstránky naopak rychle opouštějí? K tomu vám pomůže plugin, který do vašich stránek integruje Google Analytics.

Contact Form 7
Tento oblíbený plugin umožňuje na stránku vložit kontaktní formulář. Rozšíření zahrnuje široké spektrum nastavení, samo o sobě ale bohužel nedisponuje ochranou před spamováním. Proto je vhodné k němu vybrat také plugin pro doplnění Captcha.

Cookie Notice
Cookies je balíček dat, který webové stránky ukládají do internetového prohlížeče návštěvníka. Dle nařízení EU je nutné na toto návštěvníka upozornit, což umožní právě tento plugin, který přidá na váš web velmi „populární“ lištu se souhlasem.

Yoast SEO
SEO (search engine optimization) je označení metod pro optimalizaci stránek za účelem lepšího umístění ve webových vyhledávačích. Robustní plugin Yoast dělá přesně to a zároveň vám poradí, na čem lze ještě zapracovat.

Jak může váš nový web vypadat?

Jednoduše skvěle. V ukázkách níže jsme kromě magazínu zvolili bezplatnou variantu šablony s názvem Neve. Vybrali jsme ji nejen pro její jednoduchost, ale také variabilitu vzhledů přizpůsobených různým zaměřením webových stránek. Váš nový web na ONEbit hostingu s touto šablonou pak může vypadat například takto:

Pokud máte v plánu na vašich webových stránkách nabízet také zboží či služby, určitě je dobré se při výběru šablony zaměřit na ty, které jsou kompatibilní s e-shopovým rozšířením WooCommerce. Jak si pomocí tohoto rozšíření vytvořit funkční internetový obchod se dozvíte v připravovaném článku příště.

Rychlost načítání stránek, bezpečnost a zálohování

Jen krásný vzhled webu ale nepostačí k tomu, aby byl úspěšný. Málokdo má trpělivost při čekání na načtení stránky a pomalým webem můžete návštěvníka dokonce zcela ztratit. Základem je rychlý a spolehlivý webhosting, mnoho lze však zlepšit i na webu samotném. Proto jsme pro vás připravili návod, jak dosáhnout co nejrychlejšího načtení vašich wordpressových stránek.

Hrozbou pro každou webovou stránku je i zneužití nějakého slabého místa útočníkem. V nezabezpečené stránce může napáchat mnoho škod – od úniku dat, přes pozměnění stránky, až po zneužití a poškození vašeho dobrého jména. Proto je součástí služeb ONEbit hostingu unikátní systém ochrany AntiMalware, který pomáhá odhalit slabá místa ve webové prezentaci a včas na ně upozornit. U všech CMS systémů je pak velmi důležité provádět pravidelné aktualizace, abyste mohli případnému problému zamezit ještě předtím, než vznikne. Více o aktualizacích a nástroji AntiMalware si přečtěte v naší nápovědě.

A pokud při úpravě stránky uděláte chybu a změníte něco, co jste nechtěli, vždy se můžete obrátit na nás – bezplatně vám soubory obnovíme ze zálohy, které jsou u nás součástí každého tarifu.

A co dál?

Teď už zbývá jen jediné – naplnit váš nový web zajímavým obsahem. Budeme rádi, když se nám také se svými novými webovými stránkami na ONEbit hostingu pochlubíte.

Vlastní web snadno a rychle