Je to již více než tři roky, kdy společnost ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) schválila novinku, která byla mnohými považována za nejzásadnější inovaci od zřízení generických domén.

Šlo o uvolnění registrace nových generických domén (gTLD). Od roku 2012 si tak může každý, kdo má dostatek financí, zřídit vlastní generickou koncovku (doménu první úrovně). Dostatkem financí je myšleno minimálně 185 tisíc dolarů jen za podání žádosti a 25 tisíc dolarů ročně jako udržovací poplatek. Tímto se otevřel prostor pro nové koncovky ve čtyřech kategoriích:

  • firemní koncovky (.apple, .unicef, …)
  • geografické (k jejich registraci je nutný souhlas patřičných úřadů; jde např. o koncovky měst)
  • komunitní (např. .museum, .gay, .wine; k registraci těchto domén je nutné doložit, že se žadatel komunitě věnuje, nebo ji zastřešuje)
  • obecné (bez restrikcí; např. .bike, .shop, .audio)

Právě u obecných koncovek správně tušíte, že si za daných finančních podmínek domény prvního řádu nekupují koncoví uživatelé, ale firmy, které pak zájemcům umožní za standardní poplatky registrovat domény druhého řádu (např. nejlevnejsi.shop).

„Smutnou zprávou pro majitele kočiček je pak to, že na rozdíl od psí varianty (.dog) nevznikla nová generická doména .cat…”

Nové koncovky také umožňují snazší lokalizaci pro webové prezentace, které nejsou psané latinkou. Vznikly tak koncovky jako شبكة (arabsky „síť“), сайт (rusky „webová stránka“) nebo 游戏 (čínsky „hra“).

Vedle očekávaných se objevilo již několik kuriózních koncovek jako .wtf, .suck nebo doména .rich, která vyniká vysokou cenou pořízení domény druhého řádu (přes 40 tisíc korun ročně). Smutnou zprávou pro majitele kočiček je pak to, že na rozdíl od psí varianty (.dog) nevznikla nová generická doména .cat, neboť ji již mají rezervovánu Katalánci. Na seznam všech nových domén se můžete podívat zde.

S časovým odstupem je možné dát za pravdu všem, kteří novým generickým doménám předvídali pouze doplňkovou roli k již zavedeným doménám. Stále však přibývají nové názvy, tak se nechme překvapit budoucím vývojem. 

TIP

Nejen nové generické domény si můžete zaregistrovat u ONEbit®.

Nové generické domény