Po předchozím článku přinášíme slíbené pokračování o přípravě racku pro naše nové servery.

Nejprve ve stručnosti k datacentru, kde všechny naše servery umísťujeme. Serverovna disponuje plně zálohovanou konektivitou do páteřní sítě internetu. Nepřetržitý přívod el. energie zajišťují záložní jednotky UPS a motorgenerátor (dieselagregát). O chlazení se starají redundantní přetlakové klimatizace s několika nezávislými chladícími okruhy, chladný vzduch distribuuje k rackovým skříním zdvojenou podlahou. Protipožární ochranu sálu zajišťuje certifikovaný plynový hasící systém. Prostory datacentra sleduje kamerový systém se záznamem, včetně EZS. Objekt nepřetržitě střeží fyzická ostraha.

Novou rackovou skříň o výšce 47U (1U = 44.5mm) jsme dimenzovali pro 25-30 serverů (většinou 1U servery). V přední a zadní části racku jsou umístěna teplotní čidla, díky kterým dostává software našeho dohledového centra komplexnější informace o teplotních podmínkách.

PDU (Power Distribution Unit)

Připojit lze až 24 zařízení a každé z nich lze vzdáleně ovládat (restart atd.). Provozní údaje samozřejmě nepřetržitě sleduje naše dohledvé centrum – zejména proudové zatížení. Na vestavěném display PDU lze také provozní hodnoty sledovat přímo na místě. V racku je vyhrazen prostor pro rozšíření o druhé menší 8miportové PDU.

Switch

V každém racku používáme dva samostatné managovatelné switche s 1Gbps porty. Připojení serverů a ostatního zařízení k páteřním prvkům internetu zajišťuje spodní 48mi portový switch. Druhý 24-portový switch doplňkově slouží pro propojení serverů do vnitřní sítě, kde mohou přenášet velké objemy dat (např. zálohování, logování, apod.), nezatěžují tak zbytečně hlavní switch.

Názvy serverů

Jednotlivé servery budeme tradičně pojmenovávat podle některého z našich oblíbených seriálů. Tentokrát padla volba na postavy populárního seriálu Futurama. Můžete se tedy brzy těšit na servery jmény Bender, Fry, a mnohé další 🙂

Příprava racku

Příprava zahrnuje především montáž PDU, switchů, chystání kabeláže pro napájení serverů a UTP kabeláže, teplotních čidel, apod. Přitom tyto „stovky metrů drátu“ musí být vhodně uspořádané, aby jejich shluky nebránily odvodu tepla ze zadní části racku. Switche jsou dále připojené přes patchpanel přímo k páteřním routerům Cisco v datacentru a ostatním našim rackům. Každý kabel je číselně označený a po připojení serveru zaevidovaný, aby vzdálený management bezpečně věděl, v kterém portu který server je připojený.

Související články:

Třetí rack