Dnes nasazujeme do ostrého provozu v pořadí již padesátý server (železo, žádné virtuály :)). O tuto „kulatou“ příležitost bychom se s vámi rádi podělili.

Nový server bude obsluhovat webové stránky klientů ONEbit.cz, v pořadí je to již dvacátý webový server. Budeme-li počítat dedikované/VIP webservery, rozšíří řady na 34 obsluhovačů vašich webových stránek.

Krom drobných výjimek jsou všechny současné webservery vybaveny dvěma procesory Intel Xeon (čtyřjaderné, starší dvoujaderné) a pamětí převážně 12GB RAM. Některé musely dodatečně prodělat rozšíření na 16GB až 24GB díky nahromaděným paměťově náročným prezentacím (zejména OpenSource projekty).

Ahoj, já jsem Marvin

Každý, dokonce i server, se musí nějak jmenovat. Dlouhodobí onebit rezidenti a bystří uživatelé si jistě všimli, že od začátku čerpáme inspiraci z notoricky známých oblíbenců populárního seriálu Simpsonovi. S ubývajícím místem v racku dramaticky ubývaly i jména. Proto s novou rackovou skříní přišla řada na nový seriál, tentokrát South Park. A náš dnešní webserver se bude jmenovat Marvin.

marvin.onebit.cz
1U Supermicro 520W
2x CPU Intel Xeon QuadCore 2.13GHz
12GB DDR3 ECC Reg.
2x hotswap HD 500GB (RAID1)

 

 

 

 

 

Něco o současných serverech

Klíčová část naší serverové farmy zabírá prostor dvou racků v datacentru v Brně. Záložní mailserver a sekundární NS se nachází v datacentru v Praze. Jen za poslední rok jsme uvedli do provozu 16 produkčních serverů. Neustále držíme v záloze minimálně 2 volné servery připravené k okamžitému použití, ať už pro potřeby klientů nebo pro případ selhání hardware jiného serveru.

Současně provozujeme následující fyzické servery:

Webservery 20
Dedikované a VIP webservery 14
Mailservery 5
Záložní poštovní servery 1
SMTP servery 1
Antispam servery 3
Syslog servery 1
Servery obsluhující statistiky návštěvnosti 1
Monitoring server 1
Backup storage 1
Servery obsluhující služby a weby ONEbit.cz 2
(Testovací / záložní servery) +2

 A ještě něco…

Pro ty, co se prokousali až sem, mám malý bonus. Z onebití vánoční akce se nám vracelo několik nevyzvednutých dárků. Bude lepší, když některým z vás udělají radost :).

Jak se jmenoval úplně první webserver ONEbit.cz? (webserver je stále v provozu)
a) Krusty
b) Bob
c) Barney

Akceptujeme odpovědi zaslané výhradně na tech. podporu z libovolné administrace na oneadmin.cz. První 2 správně tipující dostanou dárek poštou. Každý klient (kontakt) může tipovat pouze jednou.

(Hlasování bylo ukončeno 20.8. Správná odpověď je Barney. Krusty a Bob jsou mailservery.)

Číslo 50 žije