Roboti se ve firmách stále častěji zapojují do každodenních pracovních procesů. Jsou spolehliví, relativně málo “žerou” a práci odvedou ve stanoveném čase. Mají ovšem jednu zásadní nevýhodu – pracují pouze tak, jak jim přikážete.

“Roboti mají jednu zásadní nevýhodu …
pracují pouze tak, jak jim přikážete”

…a to může být v praxi dost velký problém. Před nějakým časem jsme v kanceláři kolektivně řešili rekonfiguraci robota, který se stará o hlídání neuhrazených objednávek. Tento robot v podstatě dělá záslužnou činnost – často totiž dokáže upozornit klienta na nutnost úhrady dříve, než dojde k expiraci doménového jména či webhostingového účtu.

Robot začíná svou práci každý den přesně v 7:00 SEČ ráno a mimo jiné zasílá klientům e-mailem upozornění o neuhrazené objednávce. Upozornění je zasíláno klientovi celkem 3x – v poslední den splatnosti dokladu a dále opakovaně po uplynutí 7 dnů. Problém je, že robot nedokáže (pokud ho to nenaučíme) identifikovat např. státní svátek, Vánoce atp. a bezhlavě rozesílá upozornění den za dnem. A tak nezbylo, než se zamyslet, jak by šlo robota vhodně “vytunit”.

Především jsme diskutovali následující:

  • Má robot zasílat upozornění o neuhrazených objednávkách každý den, včetně státních svátků, Vánoc, nedělí atp.?
  • Má být zákazník upozorněn přesně v den, kdy je jeho doklad splatný, i když tento den vyjde např. na Silvestra?
  • Nebo by bylo vhodné určité dny vynechat, aby zákazník nebyl zbytečně rušen?

Po „bouřlivé“ diskusi jsme došli k následujícímu rozhodnutí. Robot bude odstaven ve státní svátky, vánoční svátky a v neděli. Máte-li jiný názor, budeme rádi, když jej vyjádříte v anketě nebo komentářem pod tímto článkem.

Pokud Vám i přesto zpráva od robota dorazí v pro Vás nevhodný den a nebudete zrovna v nejlepším rozpoložení, nezlobte se na něj prosím. Neudělal to přece s cílem Vám jakkoliv uškodit – je to pouze nevinné stvoření, kterému kdysi vdechl život pan Josef Čapek…

Kdy Vám nejvíce vadí obdržené zprávy od robota?

(Hlasování již bylo ukončeno.)

19% Ve státní svátky a dnech volna
9% O víkendu – především v neděli
29% Pouze ve státní svátky a dnech volna – o víkendu mě zprávy neobtěžují
43% Nevadí mi, vnímám je jako užitečné informace

Robot pomocník, robot záškodník